W dniach 29.09.-05.10., w Grecji odbyła się międzynarodowa wymiana realizowana w ramach projektu Erasmus+. Uczestniczyło w niej czworo uczniów naszej szkoły pod opieką p. Aleksandry Lis oraz p. Marleny Plewy. Spotkanie pod hasłem "My Future in Europe", odbyło się w miejscowości Karditsa, wzięli w nim udział przedstawiciele szkół z Niemiec, Estonii, Grecji i Polski.
Pierwszego dnia, zostaliśmy uroczyście przywitani przez Dyrektora miejscowej szkoły - Sokratisa Pappasa, po czym uczniowie szkoły muzycznej urzekli nas koncertem greckiej muzyki ludowej oraz pokazem tradycyjnych tańców. Następnie, w sali konferencyjnej nastąpiła prezentacja szkół partnerskich i systemów edukacyjnych poszczególnych krajów, a także warsztaty dotyczące przyszłości młodych pokoleń w Europie. Kolejne dni upłynęły nam na zwiedzaniu greckich ośrodków przemysłowych oraz kulturalnych. Mieliśmy okazję podziwiać antyczne ruiny w Delfach, które wpisane są na światową listę UNESCO, a także słynne tradycyjne greckie miasteczko Arachowa. Udaliśmy się również do Kalambaki - miejscowości słynącej z niezwykłych skalnych formacji o nazwie Meteory. W tym malowniczym miejscu, na szczytach gór mieszczą się klasztory prawosławne - był to niezapomniany widok, który zapierał dech w piersi.
Mieliśmy także okazję zobaczyć przetwórnię żywności, bawełny, centrum robotyki i fabrykę produktów mlecznych,
Ostatni dzień naszego pobytu w Grecji spędziliśmy w miejscowości Karditsa, zwiedzając muzeum archeologiczne, galerię sztuki oraz prawosławny kościół. Zostaliśmy także zaproszeni przez władze miasta do Ratusza. Wizyta zakończyła się podsumowaniem projektu oraz uroczystą kolacją.
Erasmus+ w Grecji
Działania naszych wolontariuszy
Wolontariusze naszej szkoły systematycznie biorą udział w różnego rodzaju akcjach. Włączyli się w pomoc zbiórki maskotek, które zostały przekazane do Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej przy ul. Krakowskiej w Częstochowie. W dniu 29 września 2019 r. wolontariuszki naszej szkoły tj.: Julia Kotas, Wiktoria Kabat, Wiktoria Mikke, Karina Mrozik po raz kolejny włączyły się w pomoc podczas VII Gminnego Marszobiegu w Kamieniołomie „Lipówka”. Kolejne działanie to zbiórka książek w ramach akcji „Zaczytane Biblioteki” organizowanej przez Fundację Zaczytani.org. Patronat nad akcją objęła Galeria Jurajska. Pomoże ona w stworzeniu 10 szpitalnych bibliotek m.in. w Częstochowie, Myszkowie i Zawierciu oraz sfinansuje szkolenie 80 wolontariuszy, którzy poprowadzą zajęcia z bajkoterapii na szpitalnych oddziałach dziecięcych. DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM DARCZYŃCOM ZA OKAZANĄ POMOC I WIELKIE SERCE!!!
ROZSTRZYGNIĘCIE PRZEDSZKOLNEGO KONKURSU ,,JESIENNY BUKIET "
W październiku, po raz kolejny został ogłoszony w naszym przedszkolu konkurs na ,,Jesienny bukiet”, skierowany do przedszkolaków i ich rodziców. Celem konkursu było rozwijanie twórczej wyobraźni i sprawności manualnych, odkrywanie talentów naszych przedszkolaków i ich rodziców oraz wzmacnianie więzi rodzinnych. Na konkurs dostarczono 12 prac. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 24 października. Komisja konkursowa nagrodziła wszystkie prace, ponieważ każda z nich była wyjątkowa i pięknie prezentowała uroki jesieni.
Oto lista laureatów:
I miejsce
Malwina Wartacz z rodzicami (gr. Maluchów)
Pola Jędrysik z rodzicami (gr. Średniaków)
Alicja Pietrzykowska z mamą (gr. Starszaków)
Kuba Pietrzak z mamą (gr. Starszaków)
II miejsce
Kornel Sikorski z mamą (gr. Maluchów)
Karina Maciąg z mamą (gr. Średniaków)
Amelka Gala z rodzicami (gr. Średniaków)
Adam Kwasek z mamą (gr. Średniaków)
Kacper Wdowiak z mamą (gr. Starszaków)
III miejsce
Maksymilian Kotas z mamą (gr. Średniaków)
Natalia Rozenberg a z rodzicami (gr. Średniaków)
Antoś Bartosik z mamą i siostrą (gr. Starszaków)
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Dziękujemy za udział w konkursie i serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom.
OGŁOSZENIE!
Dary przynoszone przez uczniów w ramach akcji organizowanej przez Towarzystwo Patriotyczne "Kresy" w Częstochowie oddawane są do wychowawców poszczególnych klas, natomiast w każdy piątek nasi wolontariusze odbierają produkty od wychowawców. Zbieramy artykuły szkolne, słodycze, książki oraz maskotki.
Lekcja w kinie
18.10.2019 roku uczniowie klas I- III uczestniczyli w lekcji w kinie. Tytuł lekcji to: „Kamera! Akcja! O tajemnicach planu filmowego”. Podczas lekcji dzieci poznały nazwy wszystkich osób zaangażowanych przy powstawaniu filmu. Podczas prezentacji dowiedziały się kim jest: reżyser, scenograf, charakteryzator, kostiumograf, klapser, operator kamery, oświetleniowiec, dźwiękowiec, kierownik planu, aktorzy. Otrzymały odpowiedzi na pytania co oznacza okrzyk na planie filmowym- Kamera! Akcja!, co to jest dykcja, co to jest klaps, co to jest kran, co to jest blenda, co to jest tyczka, do czego służy kamera, czy na planie filmowym potrzebne są słuchawki oraz czy czas odgrywa ważną rolę podczas kręcenia filmu? Uczniowie mieli możliwość poćwiczyć swoją dykcję i poznać tajniki powstawania filmów. Podsumowaniem lekcji było obejrzenie filmu „Paddington 2”.
6
I Grand Prix w tenisie stołowym
Zapraszamy do udziału!
Mój nauczyciel
17 października 2019 odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „Mój nauczyciel”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I- III. Polegał na samodzielnym wykonaniu pracy plastycznej techniką dowolną. Wszyscy uczniowie wykazali się dużą pomysłowością podczas tworzenia swych dzieł.
Jury postanowiło wyróżnić prace następujących uczniów:
I miejsce – Kalina Gwiazda- Fluks z klasy 1, I miejsce – Aleksandra Nowak z klasy 3
II miejsce – Iga Dubiak z klasy 1, II miejsce – Jakub Szyda z klasy 2, II miejsce – Lena Piątkowska z klasy 3, II miejsce – Aleksandra Urbaniec z klasy 3
III miejsce – Zofia Jaruga z klasy 1, III miejsce – Wiktoria Rozenberg z klasy 1, III miejsce – Wiktoria Urbaniec z klasy 2, III miejsce - Jessica Pajestka z klasy 2,
III miejsce – Aleksander Krasoń z klasy 3, III miejsce – Karolina Nocuń z klasy 3, III miejsce – Damian Tomczyk z klasy 3, III miejsce – Adam Błędowski z klasy 3, III miejsce - Olivier Galimurka z klasy 3. Podczas uroczystego podsumowania konkursu dyrektor szkoły Pan D. Krzętowski i zastępca dyrektora Pani K. Roszczuk wręczyli zwycięzcom nagrody. Pan Dyrektor podkreślił, że wszystkie prace są wyjątkowe, dlatego wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki za udział w konkursie. Wystawa wszystkich prac znajduje się na I piętrze korytarza szkolnego. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszej galerii.17
Maluszki poznają uroki jesieni
Za oknami jesień...a nasze najmłodsze przedszkolaki poznają wszystkie jej uroki! Nie tylko podczas wspólnych zabaw na świeżym powietrzu, w czasie których zbierają liście i kasztany...ale także bawiąc się w przedszkolu! Poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą dzieci uczą się właściwego i opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt, dowiadują się, jakie miejsce zajmuje człowiek w przyrodzie. A do tego mają przy tym mnóstwo radości!
Owocowa świetlica
Miniony tydzień w świetlicy poświęcony był zdrowemu stylowi życia. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych owocach i warzywach, o potrawach z nich wykonywanych. Rozmawialiśmy także o tym jak ważny dla ich zdrowia jest ruch na świeżym powietrzu i aktywnie spędzany czas wolny. Podczas pracy w grupach dzieci tworzyły piramidy zdrowia; były bajki o warzywach i owocach oraz zagadki. Na koniec warzywa i owoce zagościły w świetlicy w postaci ludzików, zwierzątek a nawet urządzeń wykonanych przez dzieci z owoców i warzyw.
26
Zbiórka elektrośmieci
Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji ekologicznej "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci". Akcja trwać będzie w dniach 14.10.2019 r. - 31.10.2019 r. Miejsce składowania większych elektrośmieci to parking szkolny obok kontenerów ze śmieciami; tusze, tonery, baterie przynosimy do wyznaczonych pojemników na terenie Zespołu. W załączniku Rodzaje_sprzetu_elektrycznego_i_elektronicznego_podlegajacego_zbiorce_(2).pdf.
Dzień pieczonego ziemniaka
Jesień to czas zbiorów ziemniaków, a przy tym świetna okazja do wspólnej zabawy i bliższego poznania tego warzywa, dlatego też 11 października świętowaliśmy w naszym przedszkolu dzień pieczonego ziemniaka. Tego dnia w rozpalonym wcześniej ognisku piekliśmy ziemniaczki, a w oczekiwaniu na te pyszności przedszkolaki wzięły udział w licznych zabawach z ziemniakiem w roli głównej, było mi. in.: rzucanie do celu ziemniakiem, spacer z ziemniakiem na łyżce oraz sadzenie i zbieranie ziemniaków, a także zabawa w kole ,,Gorący ziemniak”. Przedszkolaki wysłuchały także krótkiej bajki o ziemniaku, następnie odgadywały ziemniaczane zagadki. Wykazały się też doskonałą wiedzą na temat potraw wykonywanych z ziemniaków. Wiele radości dostarczyły dzieciom skoki w workach, a na koniec była wielka ziemniaczana uczta. Pieczone ziemniaczki bardzo wszystkim smakowały.
Najlepsze życzenia
Zbiórka darów
Jak co roku i w naszym Zespole rozpoczynamy zbiórkę darów dla Polaków mieszkających na Kresach (Wilno, Grodno, Lwów). Akcja organizowana jest przez Towarzystwo Patriotyczne "Kresy" w Częstochowie.
Zbieramy artykuły szkolne, słodycze, książki i maskotki, które Święty Mikołaj przekaże polskim dzieciom. Zapraszamy wszystkich do włączenia się w akcję. https://www.facebook.com/KresyCzestochowa/videos/385345962421023/Szczegółowe informacje dotyczące akcji Swiety_Mikolaj_-_informacja.pdf
Bezpieczny tydzień
Przez cały tydzień (7-11.10.2019) najmłodsze przedszkolaki zapoznawały się z zasadami bezpiecznego poruszania się po jezdni i chodniku, poznały wygląd i znaczenie kilku ważnych znaków drogowych, takich jak: przejście dla pieszych, droga wyłącznie dla rowerów, uwaga dzieci, sygnalizacja świetlna.
Bezpieczne przedszkolaki
W czwartek, 10 października, najmłodsze przedszkolaki wybrały się na spacer na skrzyżowanie ulic niedaleko przedszkola, gdzie z wielką uwagą obserwowały ruch uliczny, nazywały poruszające się po drogach pojazdy, a przede wszystkim uczyły się zasad obowiązujących na skrzyżowaniu bez sygnalizacji świetlnej jak i tych wyposażonych w sygnalizację świetlną. Aby zdobytą wiedzę sprawdzić w praktyce dzieci przechodziły przez przejścia dla pieszych i doskonale sobie z tym poradziły. Podczas spaceru Maluszki uważnie obserwowały też napotkane znaki drogowe, próbowały odszyfrować ich znaczenie i świetnie się to im udawało. Brawo Maluchy!
Dzień nauczyciela
10 października odbyły się gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej. Wójt Gminy Rędziny Pan Paweł Militowski podziękował za trud, za życzliwość i pasję, która sprawia, że nauczyciele potrafią rozpalić ciekawość w młodych umysłach. Życzył nauczycielom, aby nigdy nie brakło im nowatorskich pomysłów i by ich działaniom towarzyszyło zdrowie niezbędne do ich realizowania.
Miło nam tym bardziej, że wśród grona docenionych znaleźli się także nauczyciele naszego Zespołu. Za wzorową pracę, osiągnięcia w pracy dydaktyczno – wychowawczej zostały wyróżnione Panie Magdalena Kolewińska- Kołdon i Katarzyna Wierus. Za dobre wyniki nagrodzona zastała nasza absolwentka Julia Militowska. Wyróżnienie otrzymał także dyrektor naszej placówki Pan Dawid Krzętowski.
Serdecznie gratulujemy!
W teatrze
W środę, 9 października, nasze przedszkolaki pojechały do Miejskiego Domu Kultury w Częstochowie, aby obejrzeć przedstawienie pt. "Książe Egiptu". Celem wyjazdu było rozbudzanie u dzieci zainteresowań sztuką teatralną oraz kształtowanie właściwych zachowań w miejscach użyteczności publicznej. Treść przedstawienia dostarczyła dzieciom wielu cennych wiadomości. Przygody Mojżesza były ciekawe i zabawne, dlatego przedszkolaki z zainteresowaniem obejrzały przedstawienie i po powrocie do przedszkola długo dzieliły się jeszcze wrażeniami.
Seans filmowy
W piątek, 4 października, odbył się w naszym przedszkolu kinowy seans filmowy. Oglądaliśmy bajki pt. „Shrek 3” oraz ,,Krecik w mieście” Dzieci mogły poczuć atmosferę prawdziwego kina, ponieważ otrzymały bilety i musiały znaleźć miejsce oznaczone numerkiem ze swojego biletu. Podczas oglądania filmów przedszkolaki zajadały pyszny popcorn. Wszyscy dobrze się bawili i z zainteresowaniem obserwowali losy bohaterów.
E- papierosy
Drodzy Rodzice chcemy Wam przedstawić Informacja_na_temat_zagrozen_dotyczacych_e-papierosow.docx przygotowaną przez Głównego Inspektora Sanitarnego przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej na temat potencjalnych zagrożeń związanych z elektronicznymi papierosami. Od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy, tak samo jak tradycyjne papierosy, uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie. E-papierosy oraz tytoń podgrzewany postrzegane są jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się one szczególnie atrakcyjne. Pozwalają one ukryć młodzieży nawyk palenia. Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący ją przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.
Nasze zuchy
27 września 2019r. zuchy z 15 Gromady Zuchowej uczestniczyły w uroczystych obchodach DNIA POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO oraz 80 ROCZNICY POWSTANIA SZARYCH SZEREGÓW.
5
Archiwum Aktualności