Uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkolno - Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Rudnikach uczestniczyli w projekcie „European Start-Up”, który w latach 2018-2021 realizowany był w naszej szkole w ramach programu Erasmus+. Jego zarys powstał na seminarium kontaktowym w Konstancinie, a partnerzy projektu – uczniowie i nauczyciele z Portugalii, Chorwacji, Litwy i Polski zdecydowali o wielopłaszczyznowej współpracy.
Nad realizacją projektu pracowało blisko 1500 uczniów, rodziców, osób ze społeczności lokalnych, które były bezpośrednio i pośrednio zaangażowane w działania projektowe oraz cele i zadania programu. Spośród nich 15 uczniów i 10 osób towarzyszących z każdej ze szkół partnerskich wzięło udział w wymianach krótkoterminowych, w których zaangażowanych było 125 uczestników, w tym uczniowie i nauczyciele ze szkół goszczących.
Zespół projektowy w każdej ze szkół składał się z co najmniej 5 nauczycieli. Ich praca była koordynowana i nadzorowana przez osobę kontaktową oraz dyrektora każdej szkoły. W Zespole Szkolno – Przedszkolnym koordynatorem projektu w pierwszym roku realizacji była mgr Elżbieta. Kowalczyk, a w kolejnych latach mgr Dawid. Krzętowski. W prace projektu zaangażowana była większość nauczycieli zespołu.
Celem programu było podniesienie poziomu umiejętności związanych z przedsiębiorczością, rozwijanie kreatywności uczniów oraz zachęcanie młodzieży do podejmowania różnorodnych inicjatyw, a także efektywne przygotowanie do przyszłego życia zawodowego poprzez rozwój potrzebnych kompetencji. Zadania podejmowane przez młodych ludzi koncentrowały się wokół niezbędnych umiejętności podczas inicjowania kariery zawodowej, takich jak, np. redagowanie CV, listu motywacyjnego, umiejętności poradzenia sobie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, uruchomienia własnej działalności gospodarczej w Polsce, Portugalii, Chorwacji czy na Litwie. Podjęte działania miały również za zadanie rozwijanie kompetencji cyfrowych i językowych uczestników.
W ramach działań projektowych odbyły się cztery wizyty w krajach partnerskich: w marcu 2019r. w Portugalii, w czerwcu 2019r. w Polsce oraz we wrześniu 2019 r.w Chorwacji. Ostatnia wizyta, zaplanowana na maj 2020, została przełożona na grudzień 2020 (ze względu na pandemię Covid-19) i odbyła się w formie on-line.
Podczas wizyty w Portugalii uczniowie ZS-P w Rudnikach zwiedzili jeden z najstarszych uniwersytetów – Uniwersytet Coimbra, a w Instytucie Pedra Nunes zgłębiali tajniki Inkubatora Przedsiębiorczości. Ponadto wszyscy partnerzy projektu zostali zaproszeni do miejskiej biblioteki na konkurs przedsiębiorczości, podczas którego kreatywni młodzi ludzie prezentowali pomysły na swój własny biznes, a następnie wysłuchali wykładu Pedra Silvy- Santosa „ Jak znaleźć pracę w 30 dni?”
W czerwcu 2019r. partnerzy z Chorwacji, Litwy i Portugalii odwiedzili Zespół Szkolno - Przedszkolny w Rudnikach, gdzie m.in. zostały przeprowadzone warsztaty dotyczące rozmowy o pracę oraz technik negocjacyjnych. Efektem ich działań były krótkie filmy, pokazujące przygotowanie i przebieg rozmowy kwalifikacyjnej.
Ponadto w szkole zostały przeprowadzone zajęcia z uczniami z krajów partnerskich, a goście z Portugalii przygotowali interaktywną grę o swojej ojczyźnie. Odwiedziliśmy również władze samorządowe gminy Rędziny (wcześniej mieliśmy okazję zwiedzić podobny urząd w Portugalii), a wójt gminy - mgr Paweł Militowski oprowadził grupę międzynarodową po Urzędzie Gminy i opowiedział o swojej pracy.
Uczniowie z krajów partnerskich wzięli również udział w grze terenowej w Częstochowie, zwiedzili Jasną Górę, a w kolejnych dniach odwiedzili Wadowice, Kraków i Ogrodzieniec oraz Kopalnię Soli w Wieliczce, gdzie przeszli szlakiem górniczym i poznali od podstaw pracę górnika.
W ramach pracy nad projektem uczestnicy odwiedzili również lokalny zakład produkcyjny, w którym mieli okazję stworzyć własne lizaki, przygotować pizzę oraz dowiedzieć się, jak można założyć firmę.
Podczas „Wieczoru Kultury Polskiej”, na którym obecni byli wszyscy uczniowie, nauczyciele, społeczność oraz władze lokalne, kraje partnerskie miały możliwość zetknięcia się z polską kulturą, a szkoła w Rudnikach mogła zaprezentować swoją pracę.
Kolejna wizyta odbyła się we wrześniu 2019 r. w Chorwacji. Uczestnicy projektu zwiedzili Split ze słynnym Pałacem Dioklecjana oraz inne znane miejsca w tym mieście, zaprezentowane podczas gry terenowej przygotowanej przez chorwackich partnerów. Młodzież miała okazję zobaczyć stare miasto w Dubrovniku, które w całości zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO oraz Park Narodowy w Krka, Szybeniku i Primostenie. W ramach integracji uczniowie nauczyli się grać w grę plażową Picigin, która znana jest tylko w Chorwacji. Mieli także okazję poznać chorwacką kulturę i tradycje podczas zorganizowanego przez gospodarzy wieczoru kultury.
W ramach pracy nad projektem uczestnicy byli gośćmi Wydziału Ekonomii, Biznesu i Turystyki na Uniwersytecie w Splicie. Studenci V roku i wykładowcy prezentowali pomysły na biznes, które są wspierane przez Studencki Inkubator Przedsiębiorczości. Zostały tam również zorganizowane warsztaty "Od pomysłu do biznesplanu". Uczniowie pracowali w międzynarodowych mieszanych grupach i zaprezentowali swoje pomysły na działalność.
Partnerzy projektu zostali ponadto zaproszeni do Chorwackiej Izby Przemysłowo - Handlowej, która pomaga rozwijać się młodym przedsiębiorcom. W szkole przeprowadzone zostały zajęcia warsztatowe, podczas których uczniowie wykonywali lawendowe pamiątki z Chorwacji dla swoich bliskich.
Ze względu na pandemię Covid-19 ostatnie działania projektowe odbywały się on-line, poprzez platformy TwinSpace oraz ZOOM, portale społecznościowe i stronę European Start-Up. Koordynatorzy i nauczyciele szkół partnerskich omawiali bieżące prace na Skypie.
Dzięki łączom internetowym 14.12.2020 – 18.12.2020 odbyła się wizyta on-line na Litwie. Szkoła litewska - gospodarz spotkania - zaprezentowała zebranym film o Litwie, mieście Alytus oraz szkole w Likiskiskeliai. Przygotowano pokazy multimedialne dotyczące biznesu, jego efektywności, sposobów przygotowania prezentacji. Wyświetlane były przykłady dobrych praktyk biznesowych. Ponadto każdy z krajów zebrał informacje i pokazał przykłady działalności związanej z przedsiębiorczością - uczniowie chorwaccy zaprezentowali biznes społecznie odpowiedzialny- fabrykę czekolady ze Splitu, uczniowie portugalscy skupili się na działalności związanej z produkcją czystej energii, a uczniowie polscy podzielili się informacjami na temat ich własnego „małego przedsiębiorstwa”, czyli sklepiku szkolnego.
Uczniowie brali również udział w warsztatach - w kolejnych dniach zostali podzieleni na grupy, w których przygotowywali produkt przyszłości, opracowywali pomysł na swój biznes, analizowali rynek, konkurencyjność, tworzyli projekt i prototyp, a także pracowali nad prezentacją i przedstawieniem pomysłu na biznes potencjalnym inwestorom.
Na koniec prezentowali wszystkim zebranym efekty swojej pracy – dzięki mobilności on-line okazję do obejrzenia i ocenienia projektów biznesowych miało więcej uczniów i nauczycieli z każdej ze szkół, dołączyli uczniowie, którzy wcześniej nie mieli możliwości obserwowania działań projektowych – dzięki platformie ZOOM stało się to możliwe.
Projekt European Start Up kończy się w lutym 2021.
Opinie młodzieży z naszej szkoły uczestniczącej w projekcie:
Oliwia (14lat): ,,Bardzo podobały mi się zajęcia dotyczące naszych pomysłów na biznes, uczniowie pracowali w grupach międzynarodowych, a następnie prezentowali je, wyjaśniając, na czym mają polegać te przedsięwzięcia”.
Ania (14 lat): ,,Wyjazd do Chorwacji, który odbył się w ramach projektu „European Start Up”, był ekscytującym doświadczeniem. Uświadomił mi, jak ważny jest w moim życiu język obcy- język angielski. Myślę też, że poprawiłam swoje umiejętności językowe. Najbardziej podobało mi się stare miasto w Dubrowniku”.
Klara(13 lat): ,,Wymiana w ramach programu Erasmus w Chorwacji była jednym z najlepszych doświadczeń w moim życiu. Pokazała mi, jak bardzo angielski jest ważny w naszym życiu - bez języka obcego nie komunikowalibyśmy się z ludźmi z innych krajów, mielibyśmy problemy z założeniem własnej firmy i po prostu nie wiedzielibyśmy, jak zapytać o drogę. Spotkałam tak wielu niesamowitych ludzi. W środę odbyły się warsztaty, na których musieliśmy przygotować plan biznesowy - moja grupa miała pomysł na skaner - aplikację na pieniądze. Wieczorem został zorganizowany Chorwacki Wieczór Kultury, gdzie dowiedzieliśmy się więcej o zwyczajach i tradycjach tego kraju, a także nauczyliśmy się chorwackiego tańca narodowego. Po części oficjalnej zorganizowano dyskotekę dla wszystkich uczestników projektu oraz uczniów szkoły ze Splitu, z którą współpracowaliśmy - dobrze się bawiliśmy - cały czas tańczyliśmy, śmialiśmy się i rozmawialiśmy po angielsku. Ostatniego dnia, po niesamowitej wycieczce do Parku Narodowego Krka, wszyscy uczniowie udali się na plażę, gdzie spędziliśmy razem naprawdę niesamowity czas.
Myślę, że jeśli będę miała okazję wziąć udział w innym projekcie Erasmus, zrobię wszystko co w mojej mocy, aby to zrobić. Wymiana w ramach Erasmusa była dla mnie niesamowitym doświadczeniem i szansą na nauczenie się czegoś nowego - o biznesie, o kulturze innych krajów. Bardzo mi się to podobało i będę miło wspominać ten czas”.
,,European Start-Up’’ otworzył uczestnikom nowe horyzonty, pozwolił spojrzeć szerzej na świat i dowiedzieć się więcej o kulturze europejskich krajów. Projekt umożliwił współpracę międzynarodową, dzięki której uczniowie rozwijali swoje umiejętności językowe i społeczne, mogli wykazać się przedsiębiorczością, dociekliwością oraz chęcią zgłębiania wiedzy, szczególnie w obrębie biznesu. Dzięki programowi młodzież odkrywała i trenowała przydatne w dorosłym życiu umiejętności, poszerzała swoją wiedzę o nowoczesnym rynku pracy oraz integrowała się z zagranicznymi kolegami, dając początek niezapomnianym wspomnieniom.