Dzień był letni i świąteczny. Wszystko na świecie jaśniało, kwitło, pachniało, śpiewało. Ciepło i radość lały się z błękitnego nieba i złotego słońca; radość i upojenie tryskały znad pól porosłych zielonym zbożem; radość i złota swoboda śpiewały chórem ptaków i owadów nad równiną w gorącym powietrzu, nad niewielkimi wzgórzami, w okrywających je bukietach iglastych i liściastych drzew.
Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem”
5 i 6 października w naszej szkole odbyły się inne niż zwykle lekcje języka polskiego. Szóstoklasiści i Siódmoklasiści pod opieką nauczycieli – p. Moniki Kyzioł i p. Agnieszki Górniewicz, włączając się w akcję Narodowe Czytanie, korzystając z ciepłych i słonecznych dni złotej polskiej jesieni, czytali w szkolnym patio fragmenty nastrojowej powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Uczniowie poznali życie i twórczość wybitnej pisarki, wykazali się dużym zainteresowaniem problematyką i przesłaniem dzieła. Przybliżyli sobie także wydarzenia związane z historią Polski – powstanie listopadowe, styczniowe, wyprawę Napoleona na Rosję w 1812 roku.
W powieści Eliza Orzeszkowa propaguje szlachectwo duszy, zamiast szlacheckiego urodzenia, odnajdywanie sensu życia w miłości i pracy. Bohatyrowicze należący do szlachty zaściankowej cenią wiedzę, naukę, emanują staropolskimi cnotami. Uczniowie obejrzeli również fragmenty filmu w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego na podstawie powieści „Nad Niemnem”. Dzieło zostało pozytywnie odebrane przez młodzież, ponieważ ekranizacja powieści utrzymana jest, podobnie jak w książce w miłej, spokojnej atmosferze, niektóre sceny mogą nawet wzruszać widza. Szóstoklasiści i Siódmoklasiści swoją postawą zachęcają koleżanki i kolegów z innych klas do poznawania treści książek, dzięki którym można zdobyć wiedzę, rozwinąć wyobraźnię i poszerzyć horyzonty. Dziękujemy Uczniom za ich piękny przykład!