Nowa galeria ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI została dodana do albumu fotograficznego
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
- 55
POWIATOWY KONKURS NA PLAKAT O TEMATYCE PATRIOTYCZNEJ "WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ 1918 - 2023"
#SzkołaPamięta Uczniowie klasy 6 Emilia Kołdon i klasy 5 Daniel Wylazowski reprezentowali naszą szkołę podczas powiatowego konkursu na plakat o tematyce patriotycznej "Wolność i Niepodległość - 1918 - 2023." Emilka zajęła II miejsce. Celem konkursu jest promowanie wśród młodzieży i dzieci idei patriotyzmu, a także kształtowania poczucia świadomości narodowej i szacunku wobec własnego państwa. Serdecznie gratulujemy!
NIEPODLEGŁOŚCIOWY QUIZ HISTORYCZNY
#SzkołaPamięta Z okazji obchdów Dnia Niepidległości, uczniowie klas 4-8 mieli okazję wykazać się znajomością historii Polski. Przedstawiamy wyniki konkursu:
Miejsce I - klasa 5
Miejsce II - klasa 7
Miejsce III - klasa 4 i 8
Miejsce IV - klasa 6
Gratulujemy!
1
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
#SzkołaPamięta
Dnia 10 listopada w naszej szkole odbyły się uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Cała społeczność zgromadziła się na uroczystym apelu, który rozpoczął się od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego.
Atmosfera była nasycona duchem patriotyzmu, a uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły wyrażali szacunek dla historii naszej ojczyzny.
Następnie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do obejrzenia montażu słowno-muzycznego, w którym poezja o miłości do Polski przeplatała się z fragmentami pieśni patriotycznych. Te chwile były nie tylko wzruszające, ale również edukacyjne, przypominały nam o ważnych wydarzeniach w historii Polski.
Z okazji obchodów Dnia Niepodległości, uczniowie klas młodszych wzięli udział w różnorodnych aktywnościach. Wykonywali piękne plakaty o tematyce patriotycznej, na których artystycznie oddawali hołd bohaterom narodowym. Ponadto uczestniczyli w dyktandzie niepodległościowym, które sprawdzało ich wiedzę na temat ważnych wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości.
Uczniowie klas 4-8 mieli okazję wykazać się w quizie patriotycznym, który skupiał się na różnych aspektach historii Polski. To zadanie nie tylko stanowiło sprawdzian wiedzy, ale również stymulowało zainteresowanie dziejami naszego kraju.
W kulminacyjnym punkcie uroczystości, wszyscy zebrani mieli przyjemność wysłuchania słów Jana Pawła II na temat patriotyzmu. Jego mądrość i autorytet dodatkowo podkreśliły rangę tego wyjątkowego dnia.
Podsumowując, Święto Niepodległości w naszej szkole podstawowej było nie tylko okazją do świętowania, ale również do pogłębienia wiedzy historycznej i kształtowania postawy patriotycznej wśród uczniów. Wydarzenia tego dnia połączyły naszą społeczność szkolną w duchu jedności i szacunku do dziedzictwa narodowego.
34Również w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia patriotyczne, podczas których przedszkolaki uczciły Święto Niepodległości Polski. Na początek dzieci ozdobiły swoje galowe stroje biało-czerwonymi kotylionami oraz dowiedziały się "co to jest NIEPODLEGŁOŚĆ". Następnie omówiliśmy symbole narodowe, których nazwy i wygląd przedszkolaki utrwalały podczas zabaw ruchowych oraz prac plastycznych. Dzieci recytowły też wiersz ,,Barwy Ojczyste" oraz układały puzzle z symbolami związanymi z Polską. Zarówno Maluszki, Średniaki jak i Starszaki wykonały piękne prace plastyczne nawiązujące do Święta Niepodległości oraz obejrzały prezentację na ten temat. Na zakończenie dzieci z wielkim przejęciem odśpiewały ,,Mazurka Dąbrowskiego" i otrzymały piękne pamiątkowe dyplomy.
7
Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych "Dar Serca"
Jak w każdy czwartek w murach naszej placówki gościliśmy członków Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych "Dar Serca". Ten trening jednak nie był zwyczajnym treningiem fizycznym, ponieważ był to trening umiejętności komunikacji, tak bardzo potrzebnej każdemu z nas w życiu codziennym oraz podczas zawodów sportowych. Warsztaty dla podopiecznych stowarzyszenia, ich rodzin oraz wolontariuszy przeprowadzili reprezentanci organizacji JOWES - Jurajskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Czestochowie: Pani Magdalena Trzepizur doradca kluczowy i animator, oraz Pan Łukasz Bednarczyk doradca kluczowy. Rozmawiano między innymi o rodzajach komunikacji, zarówno werbalnej jak i niewerbalnej, o barierkach w komunikacji, czyli o tym co przeszkadza nam się poprawnie komunikować.
W Warszawie
Wycieczka do Warszawy klas 4 i 5 w dniu 9 listopada rozpoczęła się od zwiedzania Łazienek Królewskich. #SzkołaPamiętaTrasa wiodła od pomnika króla Jana III Sobieskiego poprzez Oranżerię z Teatrem Królewskim, Pałacem na Wyspie po pomnik Chopina aż po Belweder i pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Łazienki to nie tylko budynki i pomniki to także zróżnicowany drzewostan przeróżnych gatunków drzew a także gryzoni - wiewiórek. Następnym punktem naszej wycieczki był spacer Alejami Ujazdowskimi, gdzie mogliśmy podziwiać wystawy historyczne związane ze świętem niepodległości. Najważniejszą atrakcją tego dnia był spektakl "Piotruś Pan" w teatrze Buffo. Ten bajeczny i głęboko życiowy musical podobał nam się bardzo i zostanie na zawsze w naszej pamięci.
21
Co to są prawa dziecka?
#kampania19dni
Janusz Korczak powiedział kiedyś „nie ma dzieci są ludzie”. I to jest prawda. „Dziecko to także człowiek tylko, że jeszcze mały…”. Przecież każdy dorosły kiedyś również był dzieckiem. Tak więc, podobnie jak każdy dorosły, dziecko jest właścicielem pewnych praw i wolności. Nazywają się one prawami człowieka. Źródłem tych praw jest godność człowieka, zwana również człowieczeństwem. W Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zapisana jest ona w art. 30:
„Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych”.
Z godności wywodzą się dwie zasady: wolność i równość, które są podstawą wszystkich praw człowieka. Wolność oznacza to, że człowiek nie jest własnością kogokolwiek, posiada wolną wolę, może samodzielnie podejmować decyzje i świadomie ponosić za nie odpowiedzialność (dziecko uczy się tego w trakcie dojrzewania). Równość oznacza, że każde dziecko ma takie same prawa i ma być tak samo traktowane przez wszystkich bez jakiejkolwiek dyskryminacji.
Dlaczego wobec tego mówi się o prawach dziecka? Otóż, ze względu na to, że człowiek przed i po urodzeniu (zwany dzieckiem) nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie, uznano, iż do pewnego momentu swojego życia musi pozostawać pod opieką dorosłych.
Kto to jest dziecko? Konwencja o Prawach Dziecka w art. 1. definiuje „dziecko” jako „każdą istotę ludzką w wieku poniżej osiemnastu lat, chyba że zgodnie z prawem odnoszącym się do dziecka uzyska ono wcześniej pełnoletność”.
W rozumieniu ustawy z dnia 6 stycznia 2000 r. o Rzeczniku Praw Dziecka „dzieckiem jest każda istota ludzka od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności (Art.2.1.). Uzyskanie pełnoletności określają odrębne przepisy(Art.2.2).
Najważniejszymi opiekunami są rodzice. Jednak wtedy, gdy ich zabraknie lub nie wywiązują się ze swoich obowiązków rodzicielskich lub nie dają sobie samodzielnie rady z opieką nad dzieckiem, to państwo w myśl zasady pomocniczości musi im pomóc lub przejąć ich obowiązki.
Art. 72. Konstytucji RP Rzeczpospolita Polska zapewnia ochronę praw dziecka. Każdy ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją.Dziecko pozbawione opieki rodzicielskiej ma prawo do opieki i pomocy władz publicznych.
Ale to wszyscy dorośli powinni brać udział w rozwoju umysłowym i fizycznym dziecka, gdyż dzieci są największym bogactwem każdego społeczeństwa i w przyszłości to one będą decydowały o swojej wspólnocie, państwie, globie. Należy je więc bardzo dobrze do tej roli przygotować. Ma to robić rodzic, nauczyciel, lekarz, policjant, polityk itd.
Dziecko nie jest własnością dorosłych. Jest słabsze od dorosłych, dlatego też musi posiadać dodatkową ochronę przed siłą dorosłych. Taką ochronę dają im prawa dziecka zapisane w Konwencji o prawach dziecka. Konwencja powtarza katalog większości praw człowieka, ponieważ nie ma sensu zapisania np. praw emerytalnych, gdyż w Polsce uzyskuje się je dopiero w wieku 67 lat. Konwencja natomiast zobowiązuje państwo i dorosłych do szczególnego traktowania dzieci.
Prawa dziecka, podobnie jak prawa człowieka podzielone są według kategorii na prawa:
osobiste, umożliwiające rozwój dziecka. Są to: prawo do życia, prawo do tożsamości, prawo do rozwoju, prawo do wychowania w rodzinie, prawo do wyrażania własnych poglądów, prawo do informacji;
polityczne lub publiczne, dzięki którym dziecko wyraża swoje poglądy i uczestniczy w życiu swojej grupy, społeczności, państwa. Są to prawa: prawo do wyrażania własnych poglądów, prawo do uczestniczenia w stowarzyszeniach;
socjalne, które są obowiązkami państwa i dorosłych do stworzenia odpowiednich warunków do rozwoju umysłowego i fizycznego dziecka. Są to: prawo do godnych warunków życia i odpowiedniego poziomu życia, prawo do opieki zdrowotnej, prawo do odpoczynku;
ekonomiczne, umożliwiające dziecku przygotowywanie się do niezależności materialnej od innych. Najważniejszym jest prawo do nauki; ponadto ochrona prawa pracy podejmowanej, czy to w ramach obowiązku nauki czy wakacyjnego zarobku.
Ratyfikując Konwencję o Prawach Dziecka, państwo i dorośli zobowiązali się do uznania dobra dziecka za najwyższy cel w traktowaniu człowieka – dziecka. Zobowiązali się również do przygotowanie dziecka do dorosłego życia i ochrony dziecka przed wszelkiego rodzaju przemocą (niewolnictwem, handlem ludźmi, wykorzystywaniem seksualnym, pracą przymusową, udziałem w działaniach zbrojnych).
Ponadto, państwa zobowiązały się do dostosowania instytucji publicznych do działań na rzecz ochrony praw dziecka. W Polsce Konstytucja RP z 1997 r. ustanowiła instytucję Rzecznika Praw Dziecka, który stoi na straży praw i wolności dziecka.
#wartoczytać
#wielkiczlowiek Uczniowie klasy I otrzymali w dniu dzisiejszym wyjątkowe prezenty. W ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” otrzymali wyprawkę czytelniczą w skład której wchodzą „Wnuczka antykwariusza” książka autorstwa Justyny Bednarek oraz „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!” broszura dla rodziców.
Celem realizowanej kampanii jest promocja czytelnictwa wśród dzieci. Pragniemy zachęcić dzieci do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych- rodziców, dziadków, rówieśników czy nauczycieli. Kampania finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
KONKURS RECYTATORSKI "Chrońmy Ziemię"
Miło nam poinformować, że w dniu 7 listopada, uczennica klasy II - Amelia Gala reprezentowała naszą szkołę w XXIII Regionalnym Konkursie Recytatorskim "Chrońmy Ziemię" w miejscowości Brzyszów. Nasza uczennica zajęła III miejsce! Serdecznie gratulujemy Amelce!
SYMBOLICZNY ZNICZ
#SzkołaPamięta Za nami Dzień Wszystkich Świętych, a już w tym tygodniu nasze Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada, dlatego klasy II i III wybrały się pod Pomnik dwudziestu powieszonych w Rudnikach, aby uczcić pamięć ofiar zbrodni hitlerowskich dokonanych w tym miejscu i zapalić symboliczne znicze.
1
SKW - Akcja "Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę"
Wolontariusze Szkolnego Koła zorganizowali zbiórkę kasztanów, żołędzi, orzechów, kukurydzy, marchewek, ziarna pszenicy, jęczmienia w ramach akcji „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”. W sobotę 28.10.2023r. zebrane produkty przekazane zostały do Koła Łowieckiego „Łoś” z siedzibą w Krasicach. W Leśniczówce „Łosiówka” p. Sławomir Urbaniec oraz p.Michał Urbaniec opowiedzieli wolontariuszom o działalności Koła oraz zasadach ich działań oraz o dokarmianiu zwierząt zimą. Gospodarze ugościli nas serdecznie. To był bardzo miło spędzony czas Dziękujemy przedszkolakom, uczniom i rodzicom za włączenie się do naszej akcji
4
Powiatowy Konkurs Ortograficzny "Dyktando z Szancerem"
27 października 2023 r. uczniowie klasy piątej - Kalina Gwiazda - Fluks i Daniel Wylazowski reprezentowali naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Ortograficznym "Dyktando z Szancerem". Do konkursu przygotowywali się pod kierunkiem p. Agnieszki Górniewicz. Zmagania konkursowe pozwoliły uczniom sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie ortografii i interpunkcji języka polskiego. Cieszymy się, że nasi uczniowie interesują się językiem ojczystym, rzetelnie pracują i chętnie podnoszą poziom własnej wiedzy.
Życzymy uczniom powodzenia!
DZIEŃ PATRONA SZKOŁY - turniej, "Barka" i konkursy
Tegoroczne obchody Dnia Patrona Szkoły odbyły się pod hasłem "Jan Paweł II - Pasjonat Sportu". W zawiązku z tym, na naszych uczniów czekała niespodzianka w postaci turnieju sportowego.
Jako pierwsi wystąpili reprezentanci klas I-III, następnie klas IV-VIII. Każda konkurencja nawiązywała do dyscypliny sportowej, którą uprawiał Karol Wojtyła. Nie zabrakło więc nart, spływu kajakowego, górskich wędrówek i oczywiście piłki nożnej.
Na zwycięzców turnieju czekały słodkie nagrody:)
Zdrowa rywalizacja wywołała mnóstwo emocji, energii i radości - nie tylko wśród zawodników, ale także kibiców.
56Szczególnym akcentem tego dnia było wspólne zaśpiewanie "Barki" - pieśni, którą szczególnie umiłował Jan Paweł II.
Na obchody Dnia Patrona Szkoły przygotowane zostały ciekawe konkursy:
Klasy I - III miały za zadanie stworzyć plakaty na temat wylosowanej dyscypliny sportu, którą uprawiał Karol Wojtyła oraz udekorować część korytarza symbolami papieskimi. Zwyciężyła klasa II.
Na klasy IV-VIII również czekały dwa zadania:
1. Wymyślić piosenkę związaną z tegorocznym hasłem Dnia Patrona i nagrać videoclip.
2. Dekoracja sali i drzwi.
Za wszystkie zadania każda klasa mogła zdobyć maksymalnie 10 punktów. Ku naszemu zdumieniu, wyłoniło się dwóch zwycięzców! Klasa V oraz VIII zdobyły tę samą ilość punktów :) Zwycięzcom gratulujemy!15Przedszkolaki również przyłączyły się do obchodów Dnia Patrona. Po krótkim wprowadzeniu w tematykę dzieci obejrzały film animowany o życiu Karola Wojtyły, a następnie wysłuchały ,,Barki". Kolorowaly również portrety naszego papieża.
Klasy I-III na lekcji w kinie
W dniu 17.10.2023 r. klasy 1-3 udały się na nietypową lekcję - "lekcję w kinie" w Klubie Politechnik. A czego dzieci się dowiedziały? Między innymi tego, jakimi mechanizmami posługują się twórcy reklam, aby skuteczniej zachęcić klientów do zakupu towaru - w tym konkretnym przypadku chodziło o zabawki. Dzieci oglądające reklamy w TV, oraz recenzje youtuberów koniecznie pragną mieć zabawkę polecaną przez internetowych idolów. Jednak nie oznacza to, iż ta konkretna rzecz jest faktycznie tak wspaniała jak zapewnia recenzent, który prawdę mówiąc robi to , aby mieć z tego korzyść. Miejmy nadzieję, że nasi uczniowie zapamiętają tę lekcję na długo, zwłaszcza że zbliża się czas zakupów bożonarodzeniowych...
6
NASZ PATRON
#SzkołaPamięta Dokładnie 45 lat temu, 16 października 1978 roku, o godz. 18.44, z balkonu Bazyliki św. Piotra w Rzymie, kard. Pericle Felici ogłosił światu wynik trwającego trzy dni konklawe. Metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła wybrany na Stolicę Piotrową przyjął imię Jan Paweł II. Papież Słowianin był 264. papieżem w historii Kościoła, a pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch. W chwili wyboru liczył 58 lat.
ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ
Edukacja to najpotężniejsza broń, której możesz użyć, aby zmienić świat.
Nelson MandelaZ okazji Dnia Nauczyciela, 13 paździenika odbyła się uroczysta akademia. Uczniowie klasy drugiej i trzeciej, pod okiem wychowawczyń, przygotowali program poetycko-muzyczny poprzez który wyrazili wdzięczność wszystkim nauczycielom za ich obecność, zaangażowanie i trud włożony w pracę.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim nauczycielom życzymy, by ich zawód otoczony był społecznym szacunkiem i uznaniem, na jaki zasługuje. Dziękujemy za Waszą pracę, cierpliwości i trud!
5
Pasowanie Pierwszoklasistów
Nowa galeria Pasowanie Pierwszoklasistów została dodana do albumu fotograficznego
Uroczyste pasowanie pierwszoklasistów w obecności całej szkolnej społeczności.
80W piątek, 13 października, miała miejsce uroczystość pasowania na ucznia. W obecności szkolnej społeczności - Dyrekcji, nauczycieli, uczniów, rodziców oraz Wójta Gminy Rędziny, p. Pawła Militowskiego, nasi pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do grona uczniów szkoły. Były wiersze, piosenki i tańce, ale najważniejszy i wyczekiwany moment to oczywiście ślubowanie. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki.Ten szczególny dzień z pewnością na długo pozostanie w pamięci każdego pierwszoklasisty. Wszystkim dzieciom życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.
Dzień Gier Planszowych
Dziś w naszej szkole w ramach światowego Dnia Zdrowia Psychicznego oraz Dnia Gier Planszowych Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało połączoną akcję - planszówkowy wtorek, w celu uwrażliwienia uczniów oraz uświadomienia im znaczenia ochrony zdrowia psychicznego oraz dbałości o dobrostan psychofizyczny, między innymi poprzez aktywny odpoczynek Podczas przerw na szkolnych korytarzach prowadzone zostały przez naszych wolontariuszy stanowiska z grami planszowymi, w które zagrać mogli chętni uczniowie, spędzając czas w nietypowy, atrakcyjny sposób. Zainteresowanie ze strony uczniów, zarówno młodszych, jak i starszych było ogromne, co niezwykle nas cieszy Dla uczniów klas I-III na sali gimnastycznnej zostały dodatkowo zorganizowane zabawy na matach wielkoformatowych w duchu rozwoju integracji oraz współpracy międzyklasowej
45Uczniowie kl. V-VIII w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego uczestniczyli także w prelekcji online, pt." Mózg pod naporem, czyli jak ogarnąć życie, kiedy mózg nie daje już rady?" prowadzonej przez Michała Zawadkę - eksperta rozwoju mentalnego młodych ludzi i rodzin organizowanego przez Ogólnopolski Program Świadomość Procentuje. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się: czym jest dieta informacyjna i po co ją stosować; czy nasz mózg jest przystosowany do naszych czasów; co to jest FOMO i czy trzeba się go obawiać; jak naładować mózg, żeby odnosił sukcesy; jak się wyciszyć, uspokoić i naładować własne baterie. Dzień ten kończymy z niebywałą energią i krótkim przesłaniem, że zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne jest najważniejsze i należy dbać o nie z największą starannością, świadomością i odpowiedzialności.
Zdrowie psychiczne
Odpowiednie dbanie o zdrowie psychiczne jest bardzo ważne dla naszego samopoczucia i jakości życia. Oto kilka prostych sposobów, które mogą pomóc Ci zadbać o swoje zdrowie psychiczne:
Sen i odpoczynek: Odpowiednia ilość snu oraz jego jakość jest gwarantem dobrego funkcjonowania w ciągu aktywnego dnia. Ważne jest także zachowywanie regularności wstawania i kładzenia się spać – najlepiej o tej samej godzinie. Ważna jest odpowiednia temperatura w pomieszczeniu, w którym śpimy, jego zaciemnienie oraz wentylacja. Warto zadbać także o przytulność pomieszczenia i o to, by przed snem nie oglądać TV, ani nie korzystać z urządzeń elektronicznych! Osoby, które zarywają noce, chodzą spać i wstają o nieregularnych porach, itd. często mają obniżony nastrój, skłonność do depresji, lęków, zamartwiania się.
Zdrowe odżywianie i nawodnienie: Bez odpowiedniego odżywiania się nasz organizm nie ma tzw. „paliwa”, czyli energii do działania. Nie chodzi to o jakąś dietę (nie lubię tego słowa, bo najczęściej nie kojarzy się pozytywnie), ale o zdrowe nawyki żywieniowe, wprowadzanie zróżnicowanych i wartościowych pokarmów. Bardzo istotne jest też, by były one spożywane regularnie, czyli min. 5 posiłków dziennie. Lepiej zjeść mniej a częściej. Ważne, by w miarę możliwości posiłki spożywać wolno, bez pośpiechu i w gronie najbliższych!
Aktywność fizyczna: Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne. Dzięki niej poprawia się nastrój, wzrasta poczucie własnej wartości oraz samoakceptacji.
Relaksacja: Znajdź czas dla siebie i swoich potrzeb – zrelaksuj się! Możesz wybrać się na spacer do parku lub lasu, posłuchać muzyki relaksacyjnej lub medytować.
Kontakty społeczne: Kontakt z innymi ludźmi jest bardzo ważny dla naszego zdrowia psychicznego. Dlatego warto dbać o relacje z rodziną i przyjaciółmi oraz szukać nowych znajomości.
Rozwijanie swoich pasji: Znajdź czas na swoje pasje i rozwijaj je! Może to być cokolwiek – od malowania po grę na instrumencie muzycznym.Pamiętaj, że każdy człowiek jest inny i potrzebuje indywidualnego podejścia do dbania o swoje zdrowie psychiczne.
NARODOWE CZYTANIE
Dzień był letni i świąteczny. Wszystko na świecie jaśniało, kwitło, pachniało, śpiewało. Ciepło i radość lały się z błękitnego nieba i złotego słońca; radość i upojenie tryskały znad pól porosłych zielonym zbożem; radość i złota swoboda śpiewały chórem ptaków i owadów nad równiną w gorącym powietrzu, nad niewielkimi wzgórzami, w okrywających je bukietach iglastych i liściastych drzew.
Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem”5 i 6 października w naszej szkole odbyły się inne niż zwykle lekcje języka polskiego. Szóstoklasiści i Siódmoklasiści pod opieką nauczycieli – p. Moniki Kyzioł i p. Agnieszki Górniewicz, włączając się w akcję Narodowe Czytanie, korzystając z ciepłych i słonecznych dni złotej polskiej jesieni, czytali w szkolnym patio fragmenty nastrojowej powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Uczniowie poznali życie i twórczość wybitnej pisarki, wykazali się dużym zainteresowaniem problematyką i przesłaniem dzieła. Przybliżyli sobie także wydarzenia związane z historią Polski – powstanie listopadowe, styczniowe, wyprawę Napoleona na Rosję w 1812 roku.
W powieści Eliza Orzeszkowa propaguje szlachectwo duszy, zamiast szlacheckiego urodzenia, odnajdywanie sensu życia w miłości i pracy. Bohatyrowicze należący do szlachty zaściankowej cenią wiedzę, naukę, emanują staropolskimi cnotami. Uczniowie obejrzeli również fragmenty filmu w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego na podstawie powieści „Nad Niemnem”. Dzieło zostało pozytywnie odebrane przez młodzież, ponieważ ekranizacja powieści utrzymana jest, podobnie jak w książce w miłej, spokojnej atmosferze, niektóre sceny mogą nawet wzruszać widza. Szóstoklasiści i Siódmoklasiści swoją postawą zachęcają koleżanki i kolegów z innych klas do poznawania treści książek, dzięki którym można zdobyć wiedzę, rozwinąć wyobraźnię i poszerzyć horyzonty. Dziękujemy Uczniom za ich piękny przykład!
7Także klasy 1-3 przystąpiły do akcji Narodowego Czytania, które to w Polsce odbywa się od 2012 roku. W ramach tej inicjatywy, znane osoby zajmujące ważne stanowiska państwowe, oraz pracownicy oświaty i ośrodków kultury, czytają dzieciom fragmenty polskich utworów literackich niosących dla wszystkich Polaków ważny przekaz. Uczniów klasy 1, 2 i 3 odwiedziła Pani Kasia Roszczuk - obecnie pracująca w bibliotece publicznej. Czytany przez nią tekst dotyczył praw człowieka, a w szczególności praw dziecka. Nasi uczniowie słuchali z zainteresowaniem, jak również włączali się do rozmowy z naszym gościem, któremu serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i tak trafny dobór lektury.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie