Od 29 maja do 3 czerwca 2023 r. uczniowie klas czwartej, piątej, szóstej, siódmej i ósmej wraz z opiekunami, paniami: Katarzyną Wierus, Magdaleną Stoszek, Magdaleną Kolewińską –Kołdon, Moniką Kyzioł, Aleksandrą Banaszek- Lis, Joanną Lorent, Małgorzatą Łach odwiedzili stolicę Francji - Paryż, kolebkę kultury europejskiej.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od rejsu statkiem po Sekwanie. Podczas rejsu mieliśmy okazję zobaczyć najsłynniejsze zabytki Paryża oraz nabrzeża Sekwany wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejnym punktem programu było zwiedzane symbolu Francji- Wieży Eiffella, wspinanie się po schodach było nie lada wyzwaniem dla niektórych. Następnie spacerkiem przeszliśmy do centrum historycznego Paryża, podziwiając katedrę Notre Dame, pałac Sprawiedliwości i Conciergerie, na zakończenie przeszliśmy do dzielnicy łacińskiej, w której zobaczyliśmy Pałac i ogrody Luksemburskie, Panteon- miejsce spoczynku Marii Skłodowskiej- Curie i innych zasłużonych dla Francji oraz Sorbonę- najznakomitszy uniwersytet we Francji.|
W środę 31 maja udaliśmy się do Wersalu- miasteczka położonego 20 km od Paryża. Pałac wersalski to wizytówka Francji, okazała, pełna przepychu posiadłość otoczona ogrodami w stylu francuskim, gdzie prawie wszystko jest zaplanowane- równe aleje i rabaty o geometrycznych kształtach, równiutko przystrzyżone drzewa i krzewy.
Następnie przejechalismy do Luwru, gdzie mogliśmy podziwiać Monę Lisę, Nike z Samotraki i Wenus z Milo, a także porównać obraz Davida „Koronacja Napoleona”- jedno płótno znajduje się w Wersalu, a drugie w Luwrze, różni je jedynie drobny szczegół.
Po niezapomnianych wrażeniach w Luwrze udaliśmy się metrem (bardzo podobała nam się ta podróż z przesiadkamiJ) do kolejnego ważnego elementu architektonicznego Paryża- Łuku Triumfalnego, który został zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku dla uczczenia walczących i poległych za Francję w czasie rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich.
1 czerwca rozpoczęliśmy od zwiedzania Bazyliki Sacre Coeur, która jest najwyżej położonym punktem Paryża. Ze wzgórza, na którym się znajduje, można podziwiać panoramę całego miasta oraz okolic w promieniu do 40 kilometrów. Budowlę często określa się mianem „Białej Bazyliki”. Swą charakterystyczną biel kościół zawdzięcza kamieniu wapiennemu, który pod wpływem powietrza i deszczu wydziela bielący mury kalcyt.
Nieco później przeszliśmy do dzielnicy Montmartre, w trakcie spaceru po jednym z najbardziej klimatycznych miejsc Paryża poznaliśmy historię legendarnych kabaretów i miejsc, w których przesiadywała paryska bohema.
Klimat Paryża mogliśmy poczuć także w Operze Garniera. To wspaniały pałac sztuki wybudowany w Paryżu przez Charlesa Garniera z bogato zdobionymi wnętrzami. Właśnie tutaj dzieje się akcja powieści „Upiór w operze”.
Stamtąd udaliśmy się do Galerii Lafayette (Galeries Lafayette Haussmann) - słynnego paryskiego centrum handlowego. Jego wnętrza przypominają bardziej operę bez sceny niż sklep odzieżowo – kosmetyczny, a kopuła wieńcząca całość po prostu zapiera dech w piersiach.
2 czerwca bladym świtem ruszyliśmy do ostatniego – ale jakże ważnego- punktu naszej wyprawy: Eurodisneylandu. Całodniowa zabawa w jednym z najpiękniejszych parków rozrywki w Europie to wspaniały prezent na Dzień Dziecka. Przekraczając bramę weszliśmy się w niezwykły świat bajek, magiczne królestwo, gdzie czekało na nas aż 50 różnych atrakcji.
Nasza wyprawa do „Serca Europy”- Paryża i Eurodisneylandu była niezapomnianym przeżyciem, przeżyliśmy wiele wspaniałych chwil i poczuliśmy sami niezwykłą atmosferę zabytków, atrakcji i rozrywek.
Wycieczka do Paryża
- 59
Mistrzowie wolontariatu
Mamy przyjemność poinformować, iż Szkolne Koło Wolontariatu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Rudnikach zdobyło IV miejsce w I edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Mistrzowie Wolontariatu” organizowanym przez Fundację Dwa Skrzydła Anioła w Lublinie. W konkursie wzięło udział 66 kół wolontariatu. Konkurs polegał przygotowaniu opracowania w formie albumu dotyczącego działań wolontariatu. Dziękujemy za współpracę przy działaniach na rzecz innych: samorządowi uczniowskiemu, wychowawcom, nauczycielom, uczniom i rodzicom naszej placówki. Wolontariusze i opiekunowie SKW.
Link do informacji o konkursie: https://dwaskrzydlaaniola.pl/?p=591#more-591
Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu „Forum Ekonomiczne Młodych”
Uczniowie klas VIII naszej szkoły po raz drugi zostali laureatami Ogólnopolskiego Konkursu „Forum ekonomiczne Młodych - Ekonomia na co dzień” pt. „Przedsiębiorczo – co się teraz liczy?” Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.
W dniach 5- 6 czerwca br. uczestniczyli wraz z opiekunem projektu p. Magdaleną Kolewińską- Kołdon w finale konkursowym w Warszawie, gdzie w Szkole Głównej Handlowej reprezentowali swój projekt oraz zmagali się w 5 konkurencjach z 11 drużynami, zajmując III m.
Młodzież naszej szkoły postanowiła wdrożyć innowacyjne pomysły w funkcjonowaniu szkolnego sklepiku. Sklepik „Szkolne Pychotki” to uczniowska firma, która działa na zasadzie wolontariatu. Trójka uczniów: Maja Sojda, Bartosz Kołdon, Maciej Dubiak opracowali projekt własnej firmy - sklepik „Szkolne Pychotki”, która zajmuje się produkcją, sprzedażą ciasteczek i słodkich bułek według własnego projektu. Dzięki współpracy z firmą „NADMAR” - piekarnią w Rędzinach, bułeczki: KOKARDKA TELIMENY, SŁODKI SMS, TRUSKAWKOWY SLIMACZEK, EKO LISTEK oraz ciasteczka: KOKOSOWE LITERKI, OWSIANE LITERKI ORAZ FRANCUSKIE CYFERKI były do nabycia w szkolnym sklepiku. Społeczność lokalna gminy Rędziny może nabyć słodkości wg uczniowskiego projektu w piekarni „NADMAR” w Rędzinach.
Składamy serdeczne podziękowania dla Pani Edyty Kupczak i Pana Marcina Kaweckiego za pomoc w realizacji projektu.
Link do relacji: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0U6hRkyVx15aSe4fxADvEvGTL5T956X4WkafqYpWoM3o3qyC7dcyu7TeEcddFDmPQl&id=1000698891032702
Gratulacje
16 maja 2023r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. K.K. Baczyńskiego odbył się II POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO ‘English Rhymes and Poems Contest 2023’. Konkurs był adresowany do uczniów szkół podstawowych klas IV i przebiegał jednoetapowo. Naszą szkołę reprezentowała uczennica - Kalina Gwiazda-Fluks, która została przygotowana do konkursu przez panią Małgorzatę Łach. Dziewczynka zaprezentowała swoje umiejętności, recytując wiersz pt. „Twinkle, Twinkle Little Star.” Kalinka zajęła zaszczytne II miejsce. Gratulujemy!
Brawo!!!
15 maja br. odbyła się uroczystość wręczenia zaświadczeń laureatom wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Nasza szkoła miała okazję uczestniczyć w tej prestiżowej gali. Bartosz Kołdon uczeń klasy VIII został tegorocznym laureatem wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z historii organizowanym przez śląskiego kuratora oświaty. Za sukcesem Bartka stoi nauczyciel historii p. Aleksandra Banaszek - Lis. Fascynacja nauką, ciężka praca, motywacja i duchowe wsparcie przyniosły po raz kolejny imponujący efekt. Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych!
Rekrutacja
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją dotyczącą rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/ 2024. Rekrutacja_2023-2024(2).pdf
Informator o szkołach kształcących w zawodachna terenie Częstochowy i powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego, myszkowskiego (rok szkolny 2023/2024) https://www.womczest.edu.pl/wybieram-zawod/
Spotkanie z autorką
We wtorek 9 maja uczniowie klasy 3 wzięli udział w zorganizowanym przez GOK w Rędzinach spotkaniu autorskim z pisarką książek dla dzieci p.Renatą Piątkowską. Jest Ona jedną z najbardziej znanych współczesnych polskich autorek publikacji przeznaczonych dla najmłodszych. Pani Piątkowska to także Kawaler Orderu Uśmiechu.
4
Dyżur wakacyjny przedszkola
Szanowni Rodzice.
Uwzględniając potrzebę zapewnienia opieki dzieciom w przedszkolu w lipcu i sierpniu ustalono organizację pracy przedszkoli pełniących dyżur w czasie wakacji.
W lipcu 2023r. dyżur wakacyjny pełnić będzie ZSP nr 1 w Rędzinach, Gminne Przedszkole Publiczne im. J. Brzechwy, ul Szkolna 7, 42-242 Rędziny.
W sierpniu 2023r. dyżur pełnić będzie ZSP w Kościelcu, ul. Wolności 93.Kartę zgłoszenia oraz umowę należy złożyć w każdej placówce z osobna.
Harmonogram rekrutacji na dyżur wakacyjny w ZSP 1 w Rędzinach:
08.05.2023-31.05.2023 Składanie karty zgłoszenia dziecka na dyżur wakacyjny
12.06.2023 Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych
12.06.2023 – 19.06.2023 Dostarczenie Umowy o świadczenie usług.
Informacje na temat dyżuru wakacyjnego można uzyskać w sekretariacie ZSP nr 1 w Rędzinach ul. Szkolna 7, pod numerem telefonu 34 32 79 019. Dokumenty obowiązujące do rekrutacji na dyżur można pobrać ze strony internetowej placówki oraz w sekretariacie ZSP 1 w Rędzinach.
Dyżur wakacyjny-karta zapisu ZSP nr 1 Rędziny umowa przedszkole wakacje
Vivat Maj, 3 Maj!
Przed nami klika świątecznych dni. 1 Maja - Święto Pracy, 2 Maja - Święto Flagi RP, 3 Maja - uchwalenie konstytucji. W naszej szkole zawsze te święta są obchodzone i tak też było w tym roku. Cała społeczność szkolna przeniosła się wirtualnie do Warszawy na lekcje historii prosto z zamku królewskiego, gdzie mogliśmy dogłębnie poznać historię uchwalenia konstytucji 3 Maja. Kiedy mówimy o pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji to przed oczami pojawia się obraz Jana Matejki "Konstytucja 3 Maja 1791", który znajduje się właśnie w Zamku Królewskim w Warszawie. To była niezapomniana lekcja patriotyzmu, inna niż wszystkie.
10
Niebieskie igrzyska w przedszkolu
Kwiecień uznany jest jako miesiąc świadomości autyzmu. W ramach solidarności z osobami dotkniętymi tym zaburzeniem odbyły się w piątek 28 kwietnia w naszym przedszkolu zawody sportowe pod hasłem "Niebieskie Igrzyska", które miały za zadanie uświadomić przedszkolakom, że każdy może być sportowcem i odnieść sukces. Zadaniem uczestników było ukończenie kilku konkurencji sportowych. Przedszkolaki bardzo dzielnie i z dużym zaangażowaniem wykonywały wszystkie ćwiczenia. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale.
27
Turniej sportowy
26 kwietnia w naszej szkole po raz pierwszy odbył się „Międzyszkolny Turniej Sportowy Klas 3”. W sali gimnastycznej spotkały się drużyny reprezentujące szkoły z terenu naszej gminy. Szereg konkurencji sportowych, które czekały na uczestników, wykazły ich sprawność fizyczną. Walka była zacięta i wyrównana, uczniowie obudzili w sobie prawdziwego ducha rywalizacji kierującej się zasadami fair paly. W ostatecznym rozliczeniu zwyciężyła drużyna ZS-P w Rudnikach, zajmując I-sze miejsce. Niewątpliwie był to dzień pełen pozytywnej energii i emocji! Nasi wolontariusze z klasy VI byli niezastąpieni w przeprowadzeniu turnieju.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie w przyszłym roku :-)29
Zapraszamy na piknik pokoleń!
Szkolne Koło Wolontariatu
Szkolne Koło Wolontariatu Zanim przedstawimy aktywność Szkolnego Koła Wolontariatu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Rudnikach w roku szkolnym 2022/2023, chcieliśmy serdecznie PODZIĘKOWAĆ za współpracę przy działaniach na rzecz innych: samorządowi uczniowskiemu, wychowawcom, nauczycielom, uczniom i rodzicom naszej placówki. Opracowaliśmy album, w którym prezentujemy nasze poczynania. Wolontariusze kl.VII, VIIIa, VIIIb i opiekunowie SKW: Magdalena Kolewińska-Kołdon, Katarzyna Wierus, Marlena Plewa, Dagmara Mazurek Link do naszej strony internetowej: https://oqxlb6.webwave.dev/
Zapraszamy do obejrzenia albumu KONKURS_Lublin.pdf
Kolejny sukces
Serdecznie gratulujemy III miejsca Magdzie Stępień z klasy 8 w Powiatowym Konkursie z Historii Sztuki i Historii Ojczystej "Życie i twórczość Jana Matejki w 185 rocznicę urodzin i w 130 rocznicę śmierci" organizowanym przez SP nr 41 w Częstochowie we współpracy z Muzeum Częstochowskim pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka i Kuratorium Oświaty w Katowicach/Delegatura w Częstochowie. Brawo!!!
Kolorowy świat warzyw i owoców na talerzu
W dniach 19 - 21 kwietnia odbyły się warsztaty edukacji żywieniowej dla klas I- III oraz IV- V w ramach programu dla szkół „Kolorowy świat warzyw i owoców na talerzu”. Zajęcia zostały zorganizowane przez Krajowy Ośrodek Wspierania Rolnictwa. Program finansowany jest ze środków Unii Europejskiej oraz Budżetu Krajowego. Warsztaty we wszystkich grupach przeprowadziła pani dietetyk Natalia Zadworna- Strzeszyna. W trakcie zajęć uczniowie obejrzeli prezentację dotyczącą zdrowego odżywiania się. Rozwiązywali quizy i zagadki związane z tematyką oraz samodzielnie wykonali zdrowe kanapki na bazie pełnoziarnistego pieczywa i świeżych warzyw, sprawdzali ilość cukru w napojach które spożywają. Przy okazji tych czynności wielokrotnie podkreślano, że najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie. Zajęcia kulinarne pozwoliły poprzez zabawy nauczyć dzieci bezpiecznego przygotowywania zdrowych posiłków, wzbudzać ciekawość, poszerzać wiedzę i zamanifestować swoją kreatywność. Uczniowie biorący udział w warsztatach wykazali się dużym zaangażowaniem, aktywnością i zapałem w przygotowaniu zdrowych i kolorowych kanapek.
158
Na Politechnice
18 kwietnia klasa 8a wraz z wychowawcą brała udział w zajęciach na Politechnice Częstochowskiej na Wydziale Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów. Były to zajęcia z chemii, w laboratorium, gdzie mieliśmy okazję poznać pracę laboranta, chemika i wykonywać sami doświadczenia chemiczne. Następnie udaliśmy się na na Wydział Zarządzania, gdzie braliśmy udział w lekcji przedsiębiorczości. Tworzyliśmy we wskazanych przedsiębiorstwach produkty na sprzedaż Był to bardzo owocny i praktyczny dzień, za co dziękujemy p. Annie Skrońskiej, która zorganizowała nam te warsztaty.
14
Warsztaty artystyczne
Artystyczne warsztaty rękodzielnicze zorganizowane dla klas I-III w dniu 04 kwietnia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem! Uczniowie mieli okazję tworzyć nietuzinkowe ozdoby wielkanocne, wykorzystując rozmaite faktury oraz materiały, rozwijając tym samym zdolności manualne oraz wyobraźnię :) Dziękujemy serdecznie p. Joli Rumin z Koła Gospodyń Wiejskich z Kościelca za wprowadzenie nas w niezwykły świat rzemiosła artystycznego oraz zapoznanie z nowymi technikami rękodzielnictwa.
98
Życzenia świąteczne
Druhowie strażacy
Miło nam poinformować iż podczas eliminacji gminnych Turnieju Wiedzy Pożarniczej, organizowanych przez Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Koninie, nasi uczniowie stanęli na podium. Drugie miejsce otrzymał- Tymoteusz Anzorge, trzecie - Maciej Dubiak. Serdeczne gratulacje.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Poniedziałkowy #ŚwiatowyDzieńŚwiadomościAutyzmu dobiegł końca, ale nasza świadomość, tolerancja oraz szacunek wobec osób ze spektrum autyzmu towarzyszą nam każdego dnia. Dziękujemy serdecznie za przyłączenie się do akcji "Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu", wyrażającej solidarność z dziećmi z ASD W ramach tego wyjątkowego dnia zorganizowana została także "Mini olimpiada sensoryczna" dla uczniów klas I-III, uzmysławiająca dzieciom, w jaki sposób postrzegać mogą świat osoby z autyzmem i jak zaburzona może być u nich percepcja rozmaitych bodźców. Wielozmysłowa stymulacja poprzez rozpoznawanie zapachów, rysowanie kredą oburącz w kuchennych rękawicach, odgadywanie produktów po smaku, zagadki słuchowe, odnajdywanie przedmiotów w okularach zniekształcających widok oraz pokonywanie sensorycznego toru przeszkód pozwoliła dzieciom na poznawanie swoich możliwości oraz wyostrzenie zmysłów. Dziękujemy serdecznie naszym uczniom o wielkich, niebieskich sercach- wspaniałym wolontariuszom z klasy VII za pomoc w przygotowaniach oraz cudownym Instruktorom, w rolę których wcielili się uczniowie klasy VI, jesteście niesamowici!
41
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie