W listopadzie, w grupie Starszaków, realizowany jest projekt edukacyjny pt. ,,Książka – mój przyjaciel”. Celem projektu jest zapoznanie dzieci z literaturą dziecięcą, rozbudzanie motywacji do samodzielnego sięgania po książki, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem oraz zastosowanie bajki terapeutycznej jako metody na wyciszenie, relaksacje, odreagowanie napięcia. Na początku miesiąca Starszaki wspólnie z wychowawczyniami stworzyły listę działań, które pomogą w zgłębieniu tematyki dotyczącej książek. Następnie dzieci przyniosły do przedszkola swoje ulubione książki i opowiadały o nich swoim kolegom i koleżankom. Poznały także budowę książki, pojęcia takie jak: autor, ilustrator, tłumacz, wydawnictwo, oraz zasady poszanowania książek, czyli dbania o nie tak, aby służyły jak najdłużej.
Projekt ,,Książka – mój przyjaciel” w grupie Starszaków
Pchli targ
W dniu 22 listopada 2022r., w naszej szkole, odbył się Pchli Targ. Polegał on na zakupie przedmiotów (za symboliczną kwotę), które są w domu niepotrzebna, bądź nieużywane i można się nimi podzielić z innymi. W ten sposób nadaliśmy przedmiotom "drugie życie". Uczniowie klas I-III na swoich stoiskach eksponowali zabawki, książki, naczynia, bibeloty, kolekcje, biżuterię i mnóstwo innych, różnorodnych przedmiotów. Zebrany dochód zostanie przeznaczony na Dzień Pierniczkowy. Pchli Targ okazał się super zabawą, której głównym celem było zwrócenie uwagi na ekologię i ochronę środowiska.
11
Dzień kredki
We wtorek, 22 listopada, w grupie Starszaków świętowaliśmy Dzień Kredki. Święto to w szczególny sposób wiąże się z dziećmi, bowiem dzięki kredkom mogą one wyrażać swoje przeżycia, uczucia, myśli, uczą się twórczego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię. Rysowanie to wspaniała przygoda i ważne doświadczenie dla każdego dziecka. Z tej okazji tego dnia odbyły się zabawy z kredkami w roli głównej. Starszaki słuchały opowiadania, którego bohaterami były kredki, poznały ich rodzaje oraz obejrzały krótki film o tym, jak są zrobione. Tworzyły zbiory kredek według kryterium koloru, kształtu, wielkości, rodzaju i porównywały ich liczebność. Bawiły się przy piosence „Kolorowe kredki” a na zakończenie wykonały piękne kredki, które ozdobiły przedszkolną galerię prac.
STAJENKA
Zapraszamy do udziału w Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek "STAJENKA" dla uczniów klas I- III orgaznizowanym przez nasz Zespół.
Szczegółowe informacje w Regulamin_Gminnego_Konkursu_STAJENKA.pdf, do pobrania ZGLOSZENIE_DO_UDZIALU.pdf.
Zachęcamy do udziału w akcji ,,Szlachetnej Paczki"
Społeczność ZS-P w Rudnikach po raz kolejny zaangażowała się w inicjatywę jaką jest Szlachetna Paczka. Chcielibyśmy, aby zbiórka ta była naszym wspólnym działaniem, dlatego z całych sił zachęcamy Państwa do włączenia się z nami w tą jakże ważną misję. Pierwsza zbiórka pokazała jak WIELKIE SERCA mają nasi uczniowie, ich najbliżsi oraz pracownicy Zespołu. I już dziś serdecznie dziękujemy każdemu, kto w tak trudnych czasach nie zawaha się udzielić wsparcia drugiemu człowiekowi.
Boże Narodzenie coraz bliżej, poczujmy się jak Święty Mikołaj i spełnijmy marzenia tej rodziny, żeby w tym roku magia świąt zawitała do ich domu.
Rodzina, którą wybraliśmy w tym roku jest dwuosobowa i ma kilka marzeń, które chcemy spełnić i zrealizować, dlatego ogłaszamy zbiórkę potrzebnych rzeczy. Nie muszą być one nowe, ale w bardzo dobrym stanie.
Więcej informacji na e- dzienniku.
WARTO POMAGAĆ :-)
Dzień Niepodległości
10 listopada o godzinie 11:11, społeczność naszej szkoły zaśpiewała "Mazurka Dąbrowskiego", biorąc udział w akcji "Szkoła do hymnu" 2022. Fragment wiersza Zbigniewa Herberta ,,RAPORT Z OBLĘŻONEGO MIASTA" wykonał Maciek Dubiak z klasy VIIIB- finalista XVIII Wojewódzkiego Konkursu Poezji Zbigniewa Herberta.
W tym dniu, odbyło się również dyktando niepodległościowe, w którym uczestniczyli reprezentanci wszystkich klas.
W kategorii klas IV-VIII, zwyciężyła klasa VIIIB, która napisała dyktando bezbłędnie i wykazała się dużą wiedzą z zakresu historii Polski.
W klasach II-III, pierwsze miejsce zajęli: Aleksander Piasecki oraz Bartosz Błaszczyk. Gratulujemy!5
Pluszowe przytulanki
W związku z nadchodzącym Dniem Pluszowego Misia gorąco zachęcamy do udziału w akcji organizowanej przez nauczycieli wspomagających we współpracy ze szkolnym Kołem Wolontariatu oraz Samorządem Uczniowskim, a mianowicie zbiórce pluszowych przytulanek- bliskich każdemu dziecku :) misie zbierane będą od 14 listopada do 2 grudnia, można je dostarczyć do przygotowanego przy świetlicy pojemnika Zebrane pluszaki przekazane zostaną do Hospicjów Dziecięcych oraz Oddziałów Onkologicznych, zatem muszą być nowe, nieużywane Zachęcamy wszystkich do włączenia się do akcji i wywołania uśmiechu na twarzy maluchów.
Skarby mórz i oceanów
W dniu 14 listopada zaprosiliśmy naszych uczniów na niecodzienną lekcję przyrody opartej na 500 naturalnych okazach z kolekcji p. Stanisława Jantura, który od 30 lat jest kolekcjonerem skarbów przyrody. Uczniowie mogli poszerzyć swoje wiadomości przyrodnicze oraz poznać skarby morskich głębin a także przyjrzeć się z bliska stworzeniom, które żyją na Wielkiej Rafie Koralowej, Morzu Śródziemnym i Morzu Bałtyckim. Zobaczyć mogli ciekawą kolekcję ryb, rekinów, muszli, rozgwiazd, gąbek czy jeżowców i wiele innych okazów. Nasi pasjonaci przyrody opowiadali także o powstawaniu pereł, barwieniu tkanin, nie zapomnieli też o jakże ważnej ochronie przyrody.
1
Spotkanie z policjantem
W ramach działań wychowawczo-profilaktycznych w naszej placówce odbyło się spotkanie uczniów kl.I-III, IV-VIII z funkcjonariuszem policji Komisariatu Policji w Kłomnicach st. asp. Bogumiłem Trejtowiczem. Dzieci młodsze miały okazję przypomnieć sobie m.in.: czym zajmuje się policjant, jakie są podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa na drodze oraz dlaczego nie można rozmawiać z nieznajomymi. Mundurowy starszym uczniom przypomniał podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, opowiedział o zagrożeniach czyhających w sieci oraz wyjaśnił czym charakteryzuje się przemoc w cyberprzestrzeni. Starsi uczniowie dodatkowo dowiedzieli się więcej o konsekwencjach prawnych w przypadku popełnienia czynów karalnych oraz zachowań mogących świadczyć o demoralizacji.
ROZSTRZYGNIĘCIE PRZEDSZKOLNEGO KONKURSU ,,Dyniowa ozdoba"
W październiku, po raz kolejny został ogłoszony w naszym przedszkolu konkurs na ,,Dyniową ozdobę”, skierowany do przedszkolaków i ich rodziców. Celem konkursu było rozwijanie twórczej wyobraźni i sprawności manualnych, odkrywanie talentów naszych przedszkolaków i ich rodziców oraz wzmacnianie więzi rodzinnych. Na konkurs dostarczono 17 prac. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 27 października. Komisja konkursowa nagrodziła wszystkie prace, ponieważ każda z nich była wyjątkowa i pięknie prezentowała uroki jesieni.
Oto lista laureatów:
I miejsce
Marcjanna Gabryjelska, Julian Gabryjelski z mamą (gr. Starszaków i gr. Maluszków)
Hanna Badowska, Antoni Badowski z mamą (gr. Starszaków i gr. Średniaków)
Aleksander Gala z mamą, tatą i babcią (gr. Średniaków)
Pola Krzętowska z rodzicami (gr. Średniaków)Malwina Wartacz z rodzicami (gr. Starszaków)
II miejsce
Kuba Caban z rodzicami (gr. Maluchów)
Hubert Urbaniec z mamą (gr. Maluchów)
Hania Nowak z mamą (gr. Średniaków)
Pola Chobot z mamą (gr. Starszaków)
Wiktoria Krawczyk z mamą (gr. Starszaków)
Jan Jaruga z mamą (gr. Starszaków)
Michalina Rospondek z mamą (gr. Starszaków)
III miejsce
Lila Jędrysik z rodzicami (gr. Maluszków)
Zuzia Gąsiorek z mamą (gr. Maluszków)
Antoś Gąsiorek z mamą (gr. Starszaków)
Kacper Caban z rodzicami (gr. Starszaków)
Kuba Łapeta z mamą (gr. Starszaków)
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Dziękujemy za udział w konkursie i serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom.
Święto dyni
Pomarańczowy zawrót głowy, czyli Święto Dyni na ZIC-ie i w klasach I-III W minionym tygodniu obchodziliśmy święto dyni- jednego z najbardziej wszechstronnych przedstawicieli świata owocowo- warzywnego :D. Poznaliśmy jej wyjątkowe właściwości, dowiedzieliśmy się, jakie potrawy można przyrządzić z jej udziałem, nie zabrakło także degustacji i przepięknych prac plastyczno- technicznych oraz wyszukiwania innych warzyw, owoców i produktów w kolorze pomarańczowym. Pamiętając, że dynia to przyjaciel zdrowego żywienia i aktywności fizycznej zorganizowaliśmy również dyniowe zawody sportowe z konkurencjami- slalom z dynią, rzut dynią Na koniec czekał nas słodki poczęstunek- zasmaczyste muffinki marchewkowe.
80
XXII Regionalny Konkurs Recytatorski Chrońmy Ziemię
27 października w Szkole Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Brzyszowie odbył się XXII Regionalny Konkurs Recytatorski Chrońmy Ziemię, w którym udział wzięli przedstawiciele klas I-III Zofia Królik, Aleksander Piasecki oraz Miłosz Sieradzki. Nasi uczniowie zaprezentowali cudne wiersze, zachwycając komisję oraz publiczność wyjątkowymi zdolnościami oratorskimi. Interpretacja wiersza S. Karaszewskiego, pt. "Apel do ludzi" zapewniła Aleksandrowi miejsce 2., natomiast wiersz, pt. "Pamiętaj- nie tylko od święta" G. Skrzypczak, który przedstawiła Zosia oraz utwór autorstwa L. Miklaszewskiego, pt. "Na leśnej polanie" zaprezentowany przez Miłosza zostały wyróżnione. Konkurencja była naprawdę na wysokim poziomie, zatem naszym przedstawicielom należą się ogromne podziękowania i wyrazy uznania. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
46
GRATULUJEMY!
27 października Maciej Dubiak z klasy VIIIb stanął na podium w finale XVIII Wojewódzkiego Konkursu Poezji Zbigniewa Herberta pod honorowym patronatem żony poety Pani Katarzyny Herbert w Żorach, zdobywając zaszczytne II miejsce. Zmierzył się z kilkunastoma recytatorami z województwa śląskiego w kategorii klas VII- VIII. Cennnym doświadczeniem dla naszego reprezentanta była możliwość wysłuchania recytacji starszej młodzieży, bowiem konkurs ten w odrębnej kategorii zgromadził również uczniów szkół średnich naszego województwa. Maciej zaprezentował wiersz ,,RAPORT Z OBLĘŻONEGO MIASTA". To tekst ponadczasowy, uniwersalny w swojej wymowie, niezwykle trudny do interpretacji, wymagający od recytatora dojrzałości i ponadprzeciętnej wrażliwości, tekst o niezłomności w dokonywaniu wyborów, o potędze człowieczeństwa, o znoju i trudach walki o wolność, o zabójczej sile zdrady i harcie ducha tych, którzy zdradę umieją zdemaskować i bezkompromisowo, stanowczo się jej przeciwstawić. Maciek zaprezentował ten wiersz z najwyższą maestrią, w skupieniu, z niebywałą wiarygodnością, z powagą, ale i w rozdzierającym krzyku niezgody na każdy zbrojny konflikt. Balansował tym tekstem między ciszą, a wrzaskiem, grał emocjami, rozrywał wnętrze tak, jakby sam niósł na swoich nastoletnich barkach wojenne doświadczenia dorosłego, dojrzałego człowieka. Za tą warstwą interpretacyjną dzieła Herberta stała też nienaganna dykcja Maćka, piękna fraza, granie pauzą, piękna barwa głosu, wyjątkowe budowanie napięcia. To było niezwykłe poetyckie doświadczenie. Maćku, gratulujemy!
Obchody Dnia Patrona
W tym roku, klasy IV-VIII miały przed sobą dwa wyzwania: udział w grze terenowej o Janie Pawle II oraz projekt na logo szkoły.
Reprezentacje klasowe sprostały wszystkim zadaniom - świetnie się przy tym bawiąc.
Piękne prace młodszych uczniów można podziwiać na szkolnych korytarzach. Uczniowie klas I-III mieli do wykonania plakaty o Janie Pawle II - spisali się na medal!Rozstrzygnięcie konkursów z okazji Dnia Patrona Szkoły:
KLASY I-III konkurs na plakat o naszym Patronie zwyciężyła klasa IIa
KLASY IV-VIII grę terenową o Janie Pawle II wygrała drużyna z klasy VIa, zdobywając maksymalną liczbę punktów!
Zwycięski projekt logo szkoły należy do klasy Va!Wszystkim uczestnikom zabawy serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w przyszłym roku!
23
"Na ratunek Ziemi"
W SP 16 w Częstochowie oodbył się II Powiatowy Konkurs Plastyczny "Na ratunek Ziemi". Pięknie zaprezentowały się na nim uczennice z klas I- III naszej szkoły. Julia Wypchlak z klasy III zajęła 1 miejsce, natomiast Zuzanna Ratoń z klasy I i Natalia Rozenberg z klasy II zdobyły wyróżnienia. Gratulujemy dziewczynkom talentu i ciekawych pomysłów.
3
Z wizytą w Cemex
W czwartek, 13 X 2022, uczniowie klas ósmych uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych w zakładzie przemysłowym Cemex. Zajęcia dotyczyły kompleksowej ochrony środowiska oraz etapów produkcji cementu. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych faktów na temat zakładu, mogli zobaczyć placówkę od wewnątrz i podziwiać okoliczne krajobrazy z ponad 100-metrowej wieży, która bardzo rzadko zostaje udostępniona dla zwiedzających. Młodzież otrzymała upominki w postaci bidonów oraz notesów. Wszyscy świetnie się bawili, wiele nauczyli i pożytecznie spędzili czas.
Wycieczka ósmoklasistów
17-19 października nasi ósmoklasiści zwiedzali Toruń i Trójmiasto. Odkrywali piękno Starego Miasta w Toruniu, podziwiali dom Mikołaja Kopernika, wypiekali własne, autorskie pierniki w Muzeum Piernika, wędrowali szlakiem toruńskich legend, podziwiali krzywą wieżę i pozostałości zabudowy zakonu krzyżackiego. Wtorek również obfitował w różnorodne atrakcje. Tego dnia młodzież zwiedzała malowniczy Gdańsk, a w nim: MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ, KOŚCIÓŁ MARIACKI, STATRE MIASTO z jego najpiękniejszymi zabytkami. Uczniowie mieli też okazję zwiedzić zabytkową katedrę w Gdańsku - Oliwie i uczestniczyć w koncercie organowym. Dzieciaki zakwaterowane były w Sopocie tuż przy samym sopockim molo. To urocze miasto zachwyciło wszystkich, a wieczorny i poranny spacer z szumem fal Bałtyku w tle na długo pozostanie w pamięci uczestników. Wyjazd został zorganizowany dzięki ministerialnemu dofinansowaniu w ramach projektu "Poznaj Polskę".
1
Konkurs na prezentację
20 października w SP nr 24 w Częstochowie, miała miejsce gala podsumowująca powiatowy konkurs na prezentację multimedialną o Janie Pawle II. W konkursie brało udział 47 prac. Pośród laureatów znalazły się trzy uczennice z naszej szkoły. W kategorii klas 4-6, Hania Kozak zdobyła I, a Emilka Kołdon III miejsce. W kategorii klas 7-8, Martyna Kozłowska zajęła II miejsce. Serdecznie GRATULUJEMY i życzymy kolejnych sukcesów!
Oswajamy trudne emocje
itamy na ZIC-ie, gdzie bawimy się wyśmienicie ^^ oswajamy trudne emocje, uczymy się współpracy, zespołowo działamy, mnóstwo frajdy mamy a oto króciutka fotorelacja z naszych dotychczasowych zajęć integracyjno- terapeutycznych, gdzie króluje moc pomysłów fantastycznych. Zajęcia organizowane są w ramach projektu grantowego „Fabryka pomysłów” Fundacji CEMEX dla NGO i instytucji edukacyjnych 2022.
8
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie